W ramach współpracy Instytutu Nauk Pedagogicznych z Fundacją L’Arche, rozpoczętej w 2022 roku, dr Agnieszka Franczyk i dr Weronika Kurcz oraz Patrycja Jurzyca – studentka V roku Pedagogiki specjalnej wraz z Moniką Grabowską – przedstawicielką Fundacji L’Arche Opole i dwiema osobami z niepełnosprawnością intelektualną w dniach od 13 do 15 maja 2025 r. w Brukseli wzięły udział w oficjalnym rozpoczęciu projektu pn. „Together for Inclusion: Fostering Self-Advocacy Across Europe”, który realizowany jest w ramach programu Erasmus+.
W projekcie uczestniczy 11 organizacji z całej Europy, działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jego celem jest wzmacnianie samorzecznictwa, promowanie wsparcia rówieśniczego oraz wspieranie aktywnego uczestnictwa społecznego młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas warsztatów dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą się, jak opowiadać o sobie, o swoich potrzebach, i jak bronić własnych praw, m.in. prawa do samostanowienia i podejmowania świadomych decyzji.
Delegacja z Opola wzięła także udział w dwóch spotkaniach z europosłami w gmachu Parlamentu Europejskiego: 14 maja z europosłem Krzysztofem Śmiszkiem, członkiem m.in. Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, a także z Moniką Sikorą, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej RP; a 15 maja z europosłem Andrzejem Bułą, członkiem Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, byłym Marszałkiem Województwa Opolskiego. Udało się także zamienić kilka słów z Marszałkiem Województwa Opolskiego Szymonem Ogłazą.
Podczas obu spotkań rozmawiano m.in. o projekcie „Together for Inclusion” i przybliżono ideę samorzecznictwa; o sytuacji osób z niepełnosprawnością intelektualną na teranie Opola i powiatu opolskiego, z odwołaniem do badań zainicjowanych przez Fundację L’Arche i opracowanych przez A. Franczyk i W. Kurcz, oraz o planach budowy mieszkań wspomaganych dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w Opolu. Europosłowie natomiast opowiadali o swoich działaniach i obowiązkach w ramach pracy w Parlamencie Europejskim. Wyrazili także zainteresowanie zagadnieniem wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Link do wywiadu o wyjeździe do Brukseli w Radiu Doxa