W dniu 27 kwietnia 2023 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu odbyło się II Ogólnopolskie Sympozjum Czytelnicze Czytanie buduje relacje . W ramach współpracy z Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji, Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego wspierał koncepcyjnie i patronował temu naukowo- metodycznemu przedsięwzięciu.
W Sympozjum uczestniczyli zaproszeni goście, nauczyciele akademiccy, nauczyciele bibliotekarze, terapeuci oraz studenci Uniwersytetu Opolskiego III roku Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej.
Kontakt z literaturą poprzez czytelnictwo jest jedną z form nawiązywania relacji, które są podstawą uczestnictwa w edukacji, kulturze i życiu kulturalnym.
Program sympozjum składał się z dwóch części.
Pierwsza z nich miała charakter plenarny. Wykład wprowadzający, na temat: Kapitał kulturowy jednostki w perspektywie zmian cywilizacyjnych wygłosił dr hab. Edward Nycz, prof. UO, Dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Pan dr Dagmara Kawoń -Noga reprezentująca RZPWE PBW w Opolu, przedstawiła rozważania dotyczące tematu Żywa biblioteka jako przestrzeń do dialogu, integracji i edukacji .
O Immersyjnych relacjach w czytaniu, dwugłos pokoleniowy w kontekście syndromu nieczytania zaprezentowali dr Iwona Konopnicka i dr Adam Konopnicki z Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Na temat Od czytania do opowiadania i z powrotem – opowiadała dr Beata Frankowska, reprezentująca Mazowiecki Instytut Kultur , Koordynatorka programowa Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie.
Wykład dotyczący Alternatywnej Listy Lektur zaprezentowała dr Magdalena Siekierzyńska, wicedyrektorka Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży, współzałożycielka Fundacji Wspierania Dzieci w Nauce EDICO. Natomiast dr Agnieszka Zientarska z Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu im. Jana Cybisa w Opolu swoją wypowiedź skierowała w stronę tematu: Jak zainteresować dzieci filozofią? – metoda profesora Matthew Lipmana (na przykładzie Teatralnych Poranków Filozoficznych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu) .
Wydawnictwo Naukowe PWN reprezentowała dr Anna Radoszewska, Menadżer ds. kluczowych klientów IBUK Libra, przybliżając temat: IBUK Libra – platforma książek elektronicznych. Nowoczesna technologia dla czytelnika .
Druga część Sympozjum była poświęcona warsztatom i miała charakter metodyczny. Tematyka warsztatów oscylowała wokół następujących zagadnień:
1.Książka i co dalej? Dobre praktyki w promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – Aneta Derda, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynatorka programu PoczytajMy; współtworzy Alternatywną Listę lektur;
2. Moje czytanie – Iwona Konopnicka, Instytut Nauk Pedagogicznych UO;
3. Czerwona nić. WARSZTAT OPOWIADANIA HISTORII – Beata Frankowska – Mazowiecki Instytut Kultury, Stowarzyszenie opowiadaczy “Grupa Studnia O.”
Serdecznie dziękujemy prelegentom i uczestnikom za współtworzenie tak interesującego wydarzenia. Jesteśmy przekonani, że zaprezentowane treści zainspirują Państwa do podejmowania interesujących działań i otworzą nowe możliwości budowania kultury czytelniczej, czytelnictwa, pracy z książką, z żywym słowem, w dobrych relacjach z innymi ludźmi.
Organizatorzy II Ogólnopolskiego Sympozjum Czytelniczego: Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu i Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego zapraszają już na następne III Sympozjum Czytelnicze, które planowane jest w kwietniu 2024 roku.
Instytut Nauk Pedagogicznych
ul. Oleska 48,
45-052 Opole
tel. +48 77 452 74 21,
e-mail: inp@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382