W dniu 15 maja od godz. 19:00 rozpoczęła się w murach uniwersyteckich magiczna „Noc Nauki”, zorganizowana w ramach XXIII edycji Opolskiego Festiwalu Nauki (projektu dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki III”) – cyklu wydarzeń upowszechniającego naukę w atrakcyjnej i przystępnej formie poprzez pokazy, warsztaty, spotkania i różne inne aktywności, ukierunkowane zarówno na młodszych, jak i starszych adeptów nauki.
W ramach popularyzacji nauk pedagogicznych – studencki ruch naukowy (Koło Naukowe Pedagogów, Koło Naukowe Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej, Koło Naukowe Pedagogów Specjalnych) wraz z pracownikami Instytutu, zorganizowali specjalną strefę, pozwalającą odwiedzającym poznać i doświadczyć w praktyce szerokie spectrum nauk pedagogicznych. W ramach dedykowanej strefy przygotowano następujące stanowiska:
- „Doświadcz inaczej” – strefę symulacji, pozwalającą uczestnikom choć na chwilę wejść do świata osób z różnymi trudnościami;
- „Nauka programowania i kodowania na wczesnych etapach edukacyjnych” przy wykorzystaniu dedykowanych puzzli dla robotów edukacyjnych – „Ozobotów”, wciągając w zabawę dzieci, a jednocześnie rozwijając ich kreatywność i logicznie myślenie;
- „Pracownia integracji sensorycznej oraz gier i zabaw animacyjno-ruchowych”, umożliwiającą poznanie twórczych zabaw oraz różnych pomocy dydaktycznych, tworzonych i wykorzystywanych w trakcie zajęć na kierunkach pedagogicznych;
- „Warsztaty i zabawy animacyjno-ruchowe dla najmłodszych”, podczas których uczestnicy mogli odpowiedzieć na interesujące pytania, wylosowane przez koło fortuny, nauczyć się malowania twarzy czy modelowania z balonów.
Warto także wspomnieć o stanowisku „Myślenie daje wybór!” doktorantki z pedagogiki – Pani mgr Moniki Sawickiej (Fundacja „KLIK dla Edukacji”), która wraz ze studentami modułu resocjalizacyjnego, przygotowała strefę zagadek logicznych, łamigłówek, wyzwań i dobrej zabawy.
Oferta aktywności zaproponowanych przez Instytut Nauk Pedagogicznych, cieszyła się ogromną popularnością, nie tylko wśród najmłodszych uczestników wydarzenia, ale także uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy mogli aktywnie i twórczo spędzić czas odkrywając swoje pasje i talenty. W organizację i realizację „Nocy Nauki” czynnie włączyli się studenci i doktoranci: Agnieszka Anioł, Klaudia Charytanowicz, Anna Hadasik, Daria Juraszek, Klaudia Kinder, mgr Adam Kita, Zofia Kopyciok, Aleksandra Łuczyńska, Natalia Molik, Teresa Nocon, Kornelia Ripa, Olena Sakharova, mgr Monika Sawicka i Monika Wieczorek, wspierani przez pracowników: dr Teresę Segiet, dr Weronikę Kurcz, dra Adama Konopnickiego i dra Pawła Cieśla.