W ramach obchodzonego już po raz XV Opolskiego Festiwalu Nauki, organizowanego m.in. przez Uniwersytet Opolski i Politechnikę Opolską w dniach 27-29.05.2017 odbyło się wiele ciekawych warsztatów, wykładów i imprez towarzyszących. Jednym z nich był warsztat otwarty dr Anny Glińskiej – Lachowicz (Instytut Nauk Pedagogicznych UO) pt.  Warsztaty z zakresu terapii przez sztukę (arteterapii) – walory kreacji wizualnej i choreoterapii w życiu i rozwoju człowieka.
W warsztacie wzięła udział grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Opolu – klasa I „b”.
Warsztaty kreatywności artystycznej z zakresu terapii przez sztukę, mające walory wychowawcze i resocjalizacje, stanowią doskonałą formę poglądową dla rodziców i nauczycieli. Arteterapia może być podpowiedzią jak wykorzystywać ekspresję twórczą w procesach edukacji, wychowania czy nawet resocjalizacji. Podczas warsztatów zaprezentowane zostały terapie przez sztukę i ekspresję twórczo-artystyczną. W sposób praktyczny i przystępny można było przekonać się, jak ważne w naszym codziennym życiu i rozwoju jest podążanie za naszymi pasjami, marzeniami i ich realizowanie. Młodzież gimnazjalna uczestnicząca w warsztatach – przez dwie godziny miała okazję do wspólnego eksplorowania relacji z partnerem w ruchu, rysowania własnej wyspy zawierającej najcenniejsze dla nich wartości i przedmioty, a także uczestniczenia w ćwiczeniach praktycznych wzmacniających zaufanie w grupie oraz stymulujących współpracę i zespołowy wysiłek dla osiągnięcia wspólnego celu.
Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali certyfikaty poświadczające udział w warsztatach i upominki – przybory naukowe od Uniwersytetu Opolskiego oraz lizaki, które sprawiły największą radość gimnazjalistom.
Poniżej fotorelacja z warsztatów