Dnia 17.05.2017 roku odbyło się spotkanie studentów wszystkich roczników z kierunku pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną ze starszym kapralem Tomaszem Seroczyńskim – wychowawcą do spraw kulturalno-oświatowych z Zakładu Karnego we Włocławku. Głównym celem spotkania było przybliżenie studentom działania klubu literackiego ,,Bartnicka 10”, który prowadzony jest przez Pana Tomasza Seroczyńskiego.

Inicjatorem spotkania był dr Mariusz Snopek, który wraz z kołem naukowym ,,Dwa Światy” organizuje liczne przedsięwzięcia mające na celu przybliżenie studentom praktycznych oddziaływań resocjalizacyjnych.

Tego dnia gościem naszej uczelni był wychowawca prowadzący największy więzienny klub literacki w Polsce. W pierwszej części spotkania studenci mieli możliwość wysłuchania historii o działalności klubu oraz o jego członkach i obejrzeli dwa krótkie filmy, które powstały na terenie jednostki penitencjarnej. Jeden z filmów poświęcony był – przygotowanej przez skazanych – wystawie dotyczącej holocaustu, która została przygotowana na sali sportowej znajdującej się w tamtejszej jednostce.

Drugą częścią wykładu była dyskusja. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem
ze strony studentów. Były zadawane pytania o różnorodnej tematyce, a st. kpr. Seroczyński
z ogromnym zaangażowaniem i pasją na nie odpowiadał.

Pan Tomasz Seroczyński zaciekawił studentów historiami związanym z klubem, jak również swoją wiedzą na temat penitencjarnej rzeczywistości. Na koniec zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.

Aleksandra Kaczmarska

III PRzPS